WSPIERAMY

EKO
NGO

GMINA STAWIGUDA

BMW Zdunek. Burza mózgów, wymiana zdań - Elżbieta Lendo

BMW ZDUNEK OLSZTYN
W ósmym odcinku programu z cyklu „BMW Zdunek. Burza Mózgów, Wymiana Zdań” gościmy Elżbietę Lendo.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Pierwsza kobieta, debiutantka w naszym programie – Elżbieta Lendo. Długo można by panią Elę przedstawiać, ja postaram się pokrótce: bizneswoman, prezes sieci Polskie Hotele Niezależne, członkini European Hotel Managers Association, współtwórczyni firmy doradczej CDEF, przed którą zaparkowaliśmy. Dzień dobry.

Elżbieta Lendo, prezes sieci Polskie Hotele Niezależne, współtwórczyni firmy doradczej CDEF: Dzień dobry. Witam serdecznie i cieszę się, że w końcu widać tu kobietę.

Zapytam tak na gorąco o wrażenia z tego auta. Nowe BMW X2 S-Drive. Jak się podoba to auto?

Przestronne, szkło w dachu – to super. Dużo światła.

Przełammy na początku naszej rozmowy taki bardzo krzywdzący stereotyp, że kobieta w salonie samochodowym, w komisie być może, wybierająca sobie nowe cztery kółka patrzy wyłącznie na kolor. To jest nieprawda?

Niestety tak się dzieje. Nie przełamię. Kolor numer jeden. To wiadomo. I większość kobiet tak też wybiera. Ale to nie koniecznie. Ja zwracam jeszcze uwagę na bagażnik. Musi być wygodne, muszę mieć do niego dostęp. Nie jestem wysoką osobą, więc dla mnie jest to bardzo ważne. A że samochód to moje narzędzie pracy, to musi być bardzo cichy i wygodny.

Ile to jest godzin za kółkiem w ciągu miesiąca?

To jest bardzo dużo. Samochód to jest taki mój sekretariat. I do notatek, i do wypicia kawy, i to jest też taka odskocznia do tego, żeby wyciszyć się. Nie słucham muzyki w samochodzie. Jadąc załatwiam dużo spraw. Dziennie to jest 200-300 km, czasem więcej, jeśli wyjeżdżam w Polskę.

Auto musi być w związku z tym po pierwsze bezawaryjne, a po drugie wielozadaniowe, bo tych przestrzeni, na których pani działa jest bardzo dużo.

Musi być wielozadaniowe, musi mieć te wszystkie przegródki, żeby wszystkie moje notatki powkładać, żeby one nigdzie się nie zapodziały. A bagażnik musi być po to, żeby mieć buty na zmianę, żeby zapakować wszystkie rzeczy, żeby wziąć dokumenty i żeby być gotowym na wszystko, co może się wydarzyć podczas jazdy.

Jest pani osobą niezwykle żywiołową, niezwykle odważną i nie boi się pani trudnych decyzji, także tych biznesowych. Odwaga to coś co dziś powinno biznesmena, kobietę – przedsiębiorczynię powinienem powiedzieć – cechować?

Odwaga to numer jeden, ale też przede wszystkim konsekwencja i upartość do tego, co chcemy zrobić. To są te cechy, bez których nie da się stworzyć biznesu. Oczywiście, życie płata nam różne figle. Życie daje nam różne możliwości. Ten wiatr nie zawsze wieje tam, gdzie powinien, ale czy my powinniśmy zmieniać ten kierunek wiatru? Nie! Drogie panie, zmieńmy kierunek ustawienia naszych żagli. Niech dmucha nam. Płyńmy, aby do celu.

Promuje pani kobiety, które zajmują się kulturą. Sama jest pani laureatką liczby nagród, której formuła tej audycji nie pozwoli wymienić. Skąd znajduje pani motywację, żeby na niwie kulturalnej aktywnie działać?

Kultura łagodzi obyczaje. Kultura również łagodzi różne spięcia w biznesie. I to jest taki element, gdzie możemy my kobiety, ale nie tylko, przedsiębiorcy, spotkać się i w pięknym otoczeniu porozmawiać o problemach, które mamy. Mamy ciężkie problemy, więc fajnie bywać w fajnym środowisku, fajnym otoczeniu i tę kulturę wspierać.

Obserwując różne branże, w których pani pracuje i aktywnie działa, widzimy, że pań u szczytu, jeśli tak mogę powiedzieć, w firmach na Warmii i Mazurach przybywa, czy nadal rządzą panowie?

Tych kobiet jest coraz więcej i to bardzo dobry wskaźnik, że chociażby w tej naszej branży zakwaterowania i gastronomii 64% kobiet jest na stanowiskach kierowniczych, czyli jest menadżerkami. To bardzo dobry wynik. Pniemy się do góry. Jest coraz więcej kobiet odważnych. Ale musimy też zwrócić uwagę na to, że otoczenie biznesu, cała biurokracja, przepisy prawa, powodujące prowadzenie działalności, które mają nam sprzyjać, klasyfikujemy się jako Polska na bardzo niskim poziomie, więc mamy dużo do zrobienia.

Czego życzyłaby pani sobie i innym kobietom, nie tylko w biznesie, na Warmii i Mazurach?

Przede wszystkim zdrowia. Kobiety badajmy się, dziewczyny badajmy się i dbajmy o zdrowie, bo jak będziemy zdrowe, to będziemy prowadziły biznesy. Bądźmy odważne i nie bójmy się. My zawsze mamy tak krok z tyłu, a może ja nie powinnam w tym miejscu być, a może ktoś inny powinien. Nie. Wyrażajmy własne zdanie, nie bójmy się tego zdania. To, że będą nas krytykować? Będą.

To ja życzę tych parytetów. Może to będzie najlepsze rozwiązanie. I piękne dzięki za rozmowę.

Tylko żeby tam byli mądrzy ludzie. W każdej dziedzinie niech są mądrzy ludzie. Parytety są ważne, ale nie najważniejsze.

Nowe BMW X2 i inne modele tej marki można oglądać na żywo w salonie BMW Zdunek przy al. Warszawskiej 117C w Olsztynie.