WSPIERAMY

EKO
NGO

GMINA STAWIGUDA

Nowe otwarcie w Banku Żywności

BANK ŻYWNOŚCI
Bank Żywności w Olsztynie zaczyna nowy rozdział swojej działalności. Właśnie uruchomił nowy magazyn.

Do tej pory Bank Żywności w Olsztynie korzystał z dwóch magazynów przy ulicy Gietkowskiej w Olsztynie, których standardy odbiegały od współczesnych. Teraz organizacja może rozpocząć nowy rozdział w swojej historii za sprawą nowego magazynu żywności, zlokalizowanego w Wadągu w podolsztyńskiej gminie Dywity. „Zmienia się jakość świadczonych usług przez Bank Żywności i polepsza warunki pracy załogi Banku Żywności, na czym nam bardzo zależało. Dostosowaliśmy tak ten magazyn, żeby on sprawnie działał w swojej logistyce” – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Nowy magazyn ma 1200 m2 powierzchni.  Wyposażony jest w 800 miejsc paletowych, mroźnię, dwie chłodnie i pełne zaplecze biurowo-socjalne, liczące 150 m2. Na froncie budynku znajdują się dwie bramy do załadunku i rozładunku pojazdów, a pracownicy magazynu korzystają z elektrycznych, zeroemisyjnych wózków widłowych. „Mamy też plany zwiększenia ilości żywności, którą pozyskujemy. Zatrudniliśmy w tym celu dodatkową osobę, która pozyskuje żywność. W tym roku planujemy, że Bank Żywności będzie obracał około dwoma tysiącami produktów. 1200 ton to jest ta żywność pochodząca z programu unijnego, natomiast chcielibyśmy o 20 procent zwiększyć pozysk żywności własnej” – mówi prezes Borowski.

Budowa i wyposażenie magazynu kosztowało 4,6 mln złotych. 4 mln Bank Żywności pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pozostałe 600 tysięcy to wkład własny organizacji.

Obiekt usytuowany jest w Wadągu na terenie gminy Dywity, której władze bardzo zaangażowały się we wsparcie Banku Żywności. „Jest to bardzo ważna inwestycja z wielu powodów. Myślę, że ten kontekst społeczny jest jak najbardziej ważny, że to jest działalność, która jest związana z gromadzeniem ale i dzieleniem się żywnością. Jest także bardzo cenne z punktu widzenia zabezpieczenia naszej lokalnej społeczności w czasie kryzysu” – podkreśla Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity.

Bank Żywności w Olsztynie planuje, aby nowy magazyn był obiektem samowystarczalnym energetycznie i przyjaznym dla środowiska. Organizacja finalizuje ze środków Krajowego Planu Odbudowy zakupy pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych i magazynu energii. Nowe instalacje umożliwią zasilenie i ogrzanie budynku, naładowanie pojazdów elektrycznych oraz obniżą koszty utrzymania obiektu.