WSPIERAMY

EKO
NGO

GMINA STAWIGUDA

Mity alkoholowe

MZPiTU W OLSZTYNIE
Alkohol jest powszechnie dostępny i spożywany w wielu sytuacjach społecznych. Wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. To pierwszy z tak zwanych „mitów alkoholowych”. Pora się z nimi rozprawić.

Istnieje wiele błędnych i szkodliwych przekonań dotyczących spożywania alkoholu. Specjaliści już dawno udowodnili, że mity na temat picia nie mają nic wspólnego z faktami. Przyjrzyjmy się najbardziej rozpowszechnionym mitom.

1.

MIT: Piwo co prawda zawiera alkohol, ale w tak małych ilościach, że nie jest szkodliwe i nie uzależnia.

FAKT: Wypicie jednej szklanki 250 ml piwa o mocy 5% powoduje wprowadzenie do organizmu takiej samej ilości alkoholu, jak wypicie kieliszka 30 ml wódki o mocy 40%.

2.

MIT: Alkohol relaksuje i jest dobrym środkiem na stresujące sytuacje.

FAKT: Chwilowe odprężenie, jakiego doznają niektóre osoby po spożyciu alkoholu, powoduje, że nie myśli się o problemach życiowych. Po wytrzeźwieniu powracają one z jeszcze większą siłą. To prosta droga do uzależnienia.

3.

MIT: Alkoholicy to ludzie z marginesu społecznego. Mnie to nie dotyczy.

FAKT: Zaledwie 3 do 5% alkoholików to osoby zmarginalizowane. Przeważająca większość, czyli 95-97%, to tak zwani „porządni obywatele”. Uzależnieni od alkoholu są przeważnie normalnie pracujący, posiadający rodziny, często szanowani ludzie.

4.

MIT: Osoba, która pracuje zawodowo, jest sumiennym pracownikiem, na pewno nie jest uzależniona.

FAKT: Większość alkoholików to dobrzy pracownicy, którzy starają się zrekompensować poczucie winy spowodowane nadużywaniem alkoholu dobrą i staranną pracą.

5.

MIT: Alkoholicy muszą pić codziennie.

FAKT: Niektórzy alkoholicy nadużywają alkoholu codziennie, ale częściej zdarza się, że picie przerywane jest dłuższymi lub krótszymi okresami całkowitej abstynencji.

6.

MIT: Picie alkoholu jest sprawą prywatną i nie należy się w nią wtrącać.

FAKT: Jeśli jesteś zaniepokojony piciem bliskiej ci osoby, masz prawo z nią o tym porozmawiać. Nie narusza to jej prawa do prywatności, a jedynie jest wyrazem twojej troski o jej zdrowie.

Szkody, które wynikają z mitów na temat picia alkoholu, są ogromne. Aby im zapobiegać, Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie prowadzi kampanię „Nowy zwyczaj – ograniczaj!”. Szczegóły dostępne są na tej stronie internetowej: www.ograniczaj.pl.